ETEC EKEP3-T2-D-16 IEC 62196-2 Type 2 16A 11KW 400V Three Phase AC EV Charging Pile to Vehicle End Plug With 5 Meters Cable
ETEC EKEP3-T2-D-16 Type 2 16A 11KW 400V Three Phase AC EV Charging Pile to Vehicle End Plug With 5 Meters Cable
T2-T2 3PH 16A EV Double Charging Plugs with Cable 5*2.5mm²+2*0.5mm² L=5M
Inquire NOW PDF
Inquire NOW PDF
Porduct Overview
Type 2 AC charging cables double-plug version (Type 2 to Type 2 or Female to Male Extension Cable), which is used for the connection from the charging station end to the electric vehicle end. Product meets the IEC 62196-2 charging connector standards. They are mainly two current options of 16A and 32A, which are divided into single-phase and three-phase version and defaults to a 5m black straight cable.
Technical parameters
Technical Data
Type 2 Female to Male Three Phase EV charging cable
Material
Case Material Thermoplastic, Flame Retardant Grade Ul94 V-0
Pin Copper Alloy, Silver + Thermoplastic on the Top
Electrical Performance
Rated Current 16A
Operation Voltage 400V±10%
Insulation Resistance >500MΩ(DC500V)
Conductive Terminal Temperature Rise
≤50K
Withstand Voltage
2500V/min
Contact Resistance
≤0.3Ω
Mechanical Performance
Mechanical Life No-load Plug in / Pull Out>50000 Times
Coupled Insertion Force
45N~80N
Withstanding Impact
Tolerable to 2-ton car rolling or 1m height drop without damage
Environmental Performance
Temperature Range
-40℃-+50℃
Protection Degree IP55
Humidity
<85%