EKL21-63M_RCCB
EKL21-63M_RCCB
EKL21-63M_RCCB
EKL21-63M
IEC61008-1 Residual Current Circuit Breaker (RCCB)
● Standard: IEC61008-1
● Type: AC, A, G, S
● Rated current: 16, 25, 32, 40, 63A
● Rated voltage: 230/400V~240/415V
● Poles: 2P(1P+N), 4P(3P+N), N Pole on right
● Rated sensitivity I△n: 10, 30, 100, 300mA
● Rated short-circuit breaking capacity: 4.5/6kA
● Ambient air temperature: -25...+40 ºC
● Connection: From top and bottom
● Operating mechanism: Plastic structure
● Marketing: Central Asia, South America
Inquire NOW PDF
Inquire NOW PDF
Porduct Overview
EKL21-63M residual current circuit breaker (RCCB) is a cost-effective circuit protection solution specifically designed for the  Central Asian and South American markets. It is suitable for both residential and commercial circuits, supporting 240V (1P+N) rated voltage and 415V (3P+N ) rated voltage, with a rated current of up to 63A. In the event of a risk of electric shock or if the ground fault current exceeds the safety threshold, this RCCB can swiftly disconnect the power supply to ensure unparalleled safety. It can be used in conjunction with the EKM2-63M miniature circuit breaker produced by ETEK Electric to achieve comprehensive circuit protection.
Technical parameters
Technical Data
Standard
IEC/EN61008-1
Protection
Ground fault
Type of trip
Electro-magnetic
Type of protection (electric leakage)
AC, A, G, S
No. of poles
2P(1P+N), 4P(3P+N)
Rated current In 16,25,32,40,63A
Rated sensitivity currents I△n
10,30,100,300mA
Residual current off-time under I△n
≤0.1s
Rated residual making and breaking capacity(I△m)
500A(In≤50A),10In (In>50A)
Rated voltage Ue
1P+N: 230/240V~, 3P+N: 400/415V~
Rated frequency 50/60Hz
Rated breaking capacity
4500A, 6000A
SCPD fuse
4.5kA/6kA
Rated impulse withstands voltage (1.5/50) Uimp 4000V
Dielectric test voltage at ind. Freq. for 1min 2.5kV
Electrical life 2,000 Cycles
Mechanical life 4,000 Cycles
Contact position indicator Yes
Protection degree IP20
Ambient temperature
-25℃ to +55℃, Max.95% humidity
Terminal connection type
Cable/Pin-type busbar
Max. terminal size for cable
16mm2
Max. tightening torque
2N.m
Installation
Mounting on 35mm DIN rail